Šviestuvas iš CFL lempų Spausdinti
Parašė Administrator   

Ne paslaptis ,kad ne sezono metu auginamoms kultūroms reikia papildomo apšvietimo ,priešingu atveju gero derliaus vargu ar sulauksite .Todėl  norint auginti mėgiamus dalykus kaiurus metus tenka įsigyti papildomo apšvietimo sistemą .Paprasčiausias variantas,žinoma,nusipirkti originalią gamyklinę ,tačiau viskas būtų gerai jeigu ne jos ..... kaina. Kadangi Lietuvoje praktiškai neįmanoma  nusipirkti hidroponikai skirtų šviestuvų , o siųstis iš užsienio yra gana brangu tai vienas iš variantų kaip išsisukti iš padėties -  tokį dalyką konstruotis pačiam namų sąlygomis. Tuo labiau ,kad savikaina gaunasi kelių litų ribose (neskaitant naudojamų lempų ). Kaip pasidaryti šviestuvą iš populiarių ir gana efektyvių CFL  ( ekonominių kompaktinių ) lempų ir parodysiu šiame straipsnyje .

 


Mums reikės :

 

  • pagrindo ant kurio montuosime lempas ( aš  panaudojau paprastą drėgmei atsparią klijuotą fanerą ) 
  • keramikinių patronų lempoms (E27 )
  •  laikiklių jiems ( panaudojau 40mm diametro vamzdžių laikiklius )
  • laido
  • paskirstymo dėžutės
  • metalizuotos veidrodinės  klijuojamos plėvelės ar kitos šviesą atspindinčios medžiagos
  • kanalizacijos vamzdžio 100 mm diametro.Šis vamzdis būtinai turi pritaikytas lauko sąlygoms ,kadangi jis yra atsparesnis aukštoms temperatūroms .Jo spalva paprastai būna oranžinė. Pilki , vidinių sistemų vamzdžiai netinka ,nes gana greitai susiglamžo nuo šilumos.

 

Darbų eiga atrodo taip :

1.Pasigaminame reflektorius .
Paimame vamzdį ,atsipjauname reikalingo ilgio gabaliuką
paprastai užtenka apie 20 cm ilgio.
 
2. Perpjauname atpjautą gabaliuką per pusę  ir gauname dvi identiškas dalis
 

3. Pragrežiame skylutes tose vietose ,kuriose bus tvirtinami reflektoriai prie pagrindo

Parodyta  rodyklėmis.

 
 
 4.Paimame veidrodinę plėvelę ir priklijuojame ją prie pagrindo iš vidinės pusės
 

5. Pasiruošiame patronus .Tam reikia metalinį laikiklį ,kuris yra prisuktas prie patrono galinės dalies (parodyta strėlyte) atsukti ir apvertus vėl prisukti,kad būtų patogiau pritvirtinti patroną prie pagrindo .
1 pavyzdyje parodytas perdarytas patronas.
2 -  originalus

 
 

 6. Prisukame reflektorių ,patrono laikiklį ir patį patroną prie pagrindo.Gauname surinktą ir pašuoštą reflektorių . Reikalingą kiekį tokių reflektorių prisukame prie pagrindo ir turime visą apšvietimo sistemą .

 
Reiktų atkreipti dėmesį į tai ,kad įsukus  į patroną lempą,ji neturi liestis prie reflektoriaus,kadangi nuo karščio laikui bėgant jis gali deformuotis.
 

 Jeigu jums nereikia reguliuojamo aukščio tai galite paprasčiausiai pritvirtinti visus reflektorius

stacionariai .Nuotraukoje parodyta apšvietimo sistema sumontuota grow-box'e sumontuotame paprastoje sekcijoje.

 
 
 Tačiau visai nesunkiai galima pasitobulinti tokį šviestuvą ,jam primontavus aukščio reguliatorius . Tokiu būdu reiklaingą atstumą iki augalų galima bus reguliuoti pagal poreikį
Taigi tęsiame darbus toliau .
Kitoje pagrindo pusėje ,kiekviename kampe prisukame laikiklius
 
 
  Ant šių laikiklių pritvirtiname storos vielos skersinukus ir ant jų sumontuojame reguliatorius.  
 
 Toje pačioje pusėje patogu sumontuoti ir paskirstymo dėžutę ,kurioje sukomutuoti visi ateinatys nuo lempų laidai.Patronų kontaktus patartina apklijuoti izoliacine juostele,kad netyčia prie jų prisilietus negautume per nagus :)  
 
 Viską sumontavus ,susukame lempas
 
 
ir galime kabinti šviestuvą reikalingoje vietoje
 Pilnai veikianti sistema atrodo taip
 
 
   
 

 O dabar kam įdomu - viso šio reikalo kaina :

1. 4 patronai - grubiai po 1 lt

2. vamzdis - 1 metro ilgio apie 10 lt, iš jo išeina 8-10 reflektorių ,vieneto kaina gaunasi apie 1 lt.Vadinasi 4 lempų šviestuvui užteks 4 lt.
3.metalizuota veidrodinė lipni plėvelė - 1mapie 40 lt .Iš jo išeina apie 25-30 gabaliukų ,paruoštų klijavimui. Taigi 4 lempų sistemai grubiai kainuoja apie 6 lt . Dar vienas variantas -  galima išklijuoti vidų baltu storu kartonu,tada šioje vietoje nereikės leisti pinigų :) Tokiu atveju , įtariu, netgi  pati lempa mažiau užkais .
4.Laidas montavimui - pagal poreikius .Grubiai tegul bus 10 lt.
Taigi viso gauname ,kad stacionarus šviestuvas mums kainuos apie 25 Lt  (+/- keli litai ).  Jeigu sugalvosite daryti reguliuojamo aukščio ,tai jis dar pabrangs apie 55-60 lt .
Bet kuriuo atveju tai kelis kartus pigiau nei siųstis iš užsienio .
Lempas be papildomo aušinimo galite naudoti iki 20W galingumo  , o su papildomu aušinimu - iki 35 W ,nes šiuo atveju didesnėms jau reikia kelti laikiklius,laikančius patroną, aukščiau ,kadangi nebeišeina įsukti lempos,kurios patronas remiasi i reflektorių.
Pačių lempų (35W) yra didesnėse parduotuvėse .Jų kaina tikrai nėra didelė .Tik perkant reiktų atkreipti į lempos spalvą - žydėjimui ir vaisių nokinimui reiktų rinktis raudonesnio spektro spalvas - t.y apie 2700K , o vegetacijai ir žaliosios masės sparčiam augimui - mėlynesnio spektro spalvas - apie 6400K .Beje pastarojo spektro didesnio galingumo lempų kol kas yra prolematiška nusipirkti . Jos vežamos dažniausiai tik pagal užsakymą .Nors mažesnio galingumo jų jau galima rasti .  O 2700K spektro yra praktiškai visos CFL lempos parduotuvių lentynose. Tik nesiūlyčiau pirkti lempų ,kurių spektras yra 4000K ,kadangi iš jų naudos augalams yra mažiausiai .

P.S. Šiuo metu 6400K ,35W lempų galite įsigyti čia